Професионална гимназия по механизация на селското стопанство – с. Бояново

Проекти

Процедура: BG05SFPR001-3.001 „Модернизиране на професионалното образование и обучение“

Конкретен бенефициент (КБ): Министерство на образованието и науката (МОН)

Партньор: Национална агенция за професионално образование и обучение (НАПОО)

Срок на изпълнение на проекта: 25.05.2023 г. – 31.12.2027 г.

Общ бюджет на проекта: 70 000 000,00 лв. (57 653 426,11 лв. – средства от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) и 12 346 573,89 лв. – национално съфинансиране), от които 12 310 492,66 лв. за Регион в преход (Югозападен район) и 57 689 507,34 лв. за По-слабо развити региони (Северозападен район, Северен централен район, Североизточен район, Югоизточен район, Южен централен район).

Описание/цели на проекта: Проектът ще се изпълнява в рамките на операция от стратегическо значение и цели подобряване на качеството, приобщаващия характер и ефективността на професионалното образование и обучение (ПОО). Изпълнението на планираните дейности ще спомогне за развитие на професионалното образование и обучение, използващо модерни методи на преподаване и дигитални образователни материали по професионална подготовка с цифрово и интерактивно учебно съдържание.
Дейностите ще бъдат изпълнени чрез прилагане на секторен подход на работа за постигане на по-тясна обвързаност между ПОО и реалните потребности на пазара на труда и по-бързото адаптиране на ПОО спрямо динамиката на пазара на труда. Включването на нови технологии в обучението, както и различната организация на учебния процес (смесено обучение, обучение в друга физическа среда) ще допринесе за по-голяма атрактивност и привличане на повече кандидати за професионално образование и обучение. Чрез мерките, които ще бъдат приложени, се цели да се повишат професионалните компетентности и квалификацията на учителите по професионална подготовка и уменията на учениците, за да могат да отговорят на нуждите на пазара на труда. Осигуряването на допълнителна финансова подкрепа под формата на стипендии за учениците и въвеждането на гъвкави образователни пътеки ще намали риска от преждевременно отпадане от училище.


Процедура: BG05SFPR001-1.001 „Обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие в училищното образование“

Конкретен бенефициент (КБ):  Министерство на образованието и науката (МОН)

Срок на изпълнение на проекта: 27.01.2023 г. – 31.12.2027 г.

Общ бюджет на проекта: 151 123 000,00 лв. (124 025 092,75 лв. – средства от Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) и 27 097 907,25 лв. – национално съфинансиране), от които 29 529 715,00 лв. за Регион в преход (Югозападен район) и 121 593 285,00 лв. за По-слабо развити региони (Северозападен район, Северен централен район, Североизточен район, Югоизточен район, Южен централен район).

Описание/цели на проекта: Проектът ще се изпълнява в рамките на операция от стратегическо значение и цели да разгърне потенциала за личностно развитие на учениците с цел трайното им приобщаване в училищното образование и подобряване на образователните им резултати. Чрез проекта ще бъде предоставено допълнително обучение, насочено към ученици, които имат системни пропуски по даден учебен предмет, обучителни затруднения, пропуски в усвояването на учебното съдържание и др. Планирани са консултации по учебни предмети, като те ще бъдат насочени към всички ученици, които не постигат очакваните резултати, с цел трайно приобщаване в образователната система на ученици от уязвими групи и разкриване на интереси, нагласи и мотивация за избора на образование и професия, формиране на умения за планиране на учебното и личното време, както и планиране на кариерното развитие, решаване на вътрешни и външни конфликти, свързани с възможностите за образователна, професионална и личностна реализация. Стимулирането на творческите изяви и повишаването на мотивацията на учениците за учене, включително чрез развиване на компетентности за устойчиво развитие и др., ще бъдат подкрепени със занимания по интереси. Планирани са мерки, насочени към допълнителна подкрепа за личностно развитие на ученици със СОП, в риск, с хронични заболявания и с изявени дарби за трайно приобщаване в училищното образование, като се осигурят допълнителни педагогически специалисти и непедагогически персонал, психолози, логопеди, ресурсни учители, образователни медиатори, социални работници и др. Планирани са дейности за повишаване капацитета на педагогическите специалисти за осигуряване на обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие и на непедагогическия персонал, вкл. на образователните медиатори и социалните работници, подкрепящи учениците от уязвими групи и техните родители.

 


BG-RRP-1.015 – „Училищна STEM среда“

Основна цел на процедурата е осигуряване на физическата среда и техническото оборудване и обзавеждане на STEM пространства в училищното образование с оглед създаване на интегрирана учебна среда от ново поколение, която да поощри и подкрепи образователните иновации в обучението и преподаването в сферата на STEM и да се повиши интересът към науките и научните изследвания у учениците.


РАВЕН ДОСТЪП ДО УЧИЛИЩНО ОБРАЗОВАНИЕ В УСЛОВИЯТА НА КРИЗИ

СТАРТИРА ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ПРОЕКТ НА МОН BG05M2OP001-5.001-0001
„РАВЕН ДОСТЪП ДО УЧИЛИЩНО ОБРАЗОВАНИЕ В УСЛОВИЯТА НА КРИЗИ“

На 12.02.2021 г. бе подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по проект № BG05M2OP001-5.001-0001 „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ между Министерство на образованието и науката – конкретен бенефициент и ИА ОПНОИР – управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН).

ПГ по МСС “Ернесто Че Гевара” – с.Бояново участва в проекта в дейност 1 – Закупуване на технически средства за педагогически специалисти и ученици за обезпечаване на образователния процес в условията на кризи и дейност 2 – Обучение на ученици, включително от уязвими групи за придобиване на умения за обучение от разстояние в електронна среда.

Информация за проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“

Статистика по Проект „Равен достъп до училищно образование в условията на кризи“ за учебната 2021-2022 година


Твоят час

Основна цел на проекта е създаване на условия за повишаване на потенциала на учениците и възможностите им за успешно завършване на средното образование чрез допълване, развиване и надграждане на техните знания, умения и компетентности, придобити в рамките на задължителната им подготовка в училище.

Специфични цели на проекта са развитие на уменията за учене, компетентностите, творческите и спортните способности на учениците в тематични области, които са извън включените в задължителната училищна подготовка; преодоляване на образователните дефицити на учениците, които срещат затруднения в подготовката си по задължителните дейности в училище и повишаване на мотивацията им за учене; Повишаване на образователните постижения на учениците в определени научни области и др.

В Професионална Гимназия по МСС „Ернесто Че Гевара“ има четири клуба по проект Твоят час. Компютърен дизайн с ръководител Ваня Гаджева, Клуб „Млад овощар“ с ръководител Димчо Георгиев, Клуб „Млад автомонтьор“ с ръководител Йордан Гинчев и Клуб „Млад предприемач“ с ръководител Катя Гинева.


График на групите по проект Подкрепа за успех за периода юни-септември 2019г.